Sprzątanie i dezynfekcja powierzchni płaskich w dobie pandemii

  • by

Pandemia koronawirusa podkreśliła rolę utrzymania odpowiednich warunków higienicznych nie tylko w naszych domach, ale również na klatkach schodowych i korytarzach. Nowa sytuacja skłania do zastanowienia jak powinna być prawidłowo prowadzona konserwcja powierzchni płaskich, tak by zapewnić właściwe sprzątanie i dezynfekcją powierzchni.

Dawno minęły już czasy, gdy usługi sprzątania traktowane były jako czynności, które wykonać może każdy laik. Czasem można wręcz odnieść wrażenie, że bez fakultetu z fizyki czy chemii nie warto w ogóle dotykać mopa. Jednak w przypadku powierzchni kamiennych i lastrykowych właściwa ich renowacja sprzyja utrzymaniu wysokich standardów higienicznych.

Porządek na klatce schodowej

Klatka schodowa to rodzaj przedsionku do naszego mieszkania. Właściwa dezynfekcja powierzchni płaskich stanowi podstawowy warunek utrzymania nie tylko czystości ale również zapewnienia bezpieczeństwa. Spękane powierzchnie lub ubytki sprzyjają gromadzeniu się brudu i tym samym utrudniają utrzymanie właściwej higieny. Renowacja schodów i korytarzy na klatkach schodowych nie tylko podnosi walory estetyczne, ale co ważniejsze ułatwia dezynfekcję powierzchni płaskich.

Czym najlepiej sprzątać po remoncie?

Stosowany przez nas proces czyszczenia mechanicznego zakończonego krystalizacją i impregnacją ułatwia utrzymanie czystości i porządku. Tak przygotowane powierzchnie nie wymagają dużego nakładu pracy, ani żadnych drogich środków chemicznych. Rekomendujemy środki na bazie alkoholu, które w swoim składzie zwierają również detergenty. Środki te są ogólnie dostępne i zawsze kończąc prace wskazujemy preparaty właściwe do danego rodzaju powierzchni.  W ten prosty sposób możemy skutecznie dezaktywować różne zagrożenia biologiczne, a nawet koronawirusa.

Jak sprzątać klatkę schodową

Sprzątanie i dezynfekcja pomieszczeń z właściwie konserwowanymi powierzchniami płaskimi nie stanowi większego problemu. Impregnacja powierzchni powoduje, że brud nie przywiera do nich silnie. Usunięcie brudu jest ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również higieny bo oznacza eliminację środowiska sprzyjającego rozwojowi lub przetrwaniu różnych bakterii i wirusów. Proces sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń może się więc ograniczyć do usunięcia mopem suchych zanieczyszczeń a następnie zmycie powierzchni polecanymi przez nas preparatami na bazie alkoholu. Następnie powierzchnie należy pozostawić do wyschnięcia. Dłuższy czas oddziaływania środka czyszczącego zapewnia właściwe czyszczenie i dezynfekcję powierzchni płaskich. UWAGA! W stanie epidemii koronawirusem rekomendujemy pominięcie procesu zamiatania korytarzy i schodów, tak by cząstki kurzu z potencjalnym patogenem nie unosiły się w powietrzu. Skuteczną dezynfekcję pomieszczeń zapewni umycie podłóg polecanymi przez nas środkami.